Dräger X-zone® 5000 - Ursan İş Güvenliği Ekipmaları 
Dräger X-zone® 5000

Dräger X-zone® 5000

Marka : Drager
Kategori : Gaz Ölçüm Cihazları

Dräger X-zone 5000 modern alan monitörizasyonu, Dräger X-am 5000 ile birleştirildiğinde altı gazı ölçmekte kullanılabilir. Bu kolay taşınabilen, sağlam ve su geçirmez ünite, mobil gaz saptama teknolojisini, birçok uygulamayı barındıran benzersiz bir sisteme genişletir.

Yenilikçi alan monitörizasyonu

Dräger X-zone 5000, Dräger kişisel gaz saptama aletleri X-am 5000'ü, çok geniş çeşitlilikte uygulamalar için yenilikçi alan monitörizasyon cihazlarına dönüştürür. Güvenliği artırmak için patentli bir kombinasyon - vücutta taşınan kişisel hava monitörlerine ek olarak, bu alan monitörleri, gaz tehlikelerinin beklendiği yerlere yerleştirilir.

Kablosuz Alan Tarama hattı

25 adede kadar Dräger X-zone 5000, bir kablosuz alan izleme hattı oluşturacak şekilde otomatik olarak birbirlerine bağlanabilir. Alan monitörizasyon cihazları bu şekilde birbirlerine bağlandıklarında, daha büyük alanlarda güvenlik hızla sağlanabilir. Bir gaz alarmı verilmesi halinde Dräger X-zone 5000, alarm sinyalini Alan tarama hattının parçası olan tüm ünitelere iletir ve ardından bir ikincil alarm verir. Bu ikincil alarm, kırmızı ana alarmın aksine, aydınlatmalı LED halkada yeşil/kırmızı olarak görüntülenerek, alarmın kendisinin yanında alarmı tetikleyen alan monitörizasyon cihazının da hızla ve kolaylıkla tanımasını sağlar.

Harici ekipman bağlamak için alarm kontağı

Potansiyelsiz alarm kontağı sayesinde Dräger X-zone 5000 cihazı, alarm sirenleri, lambalar ve trafik ışıkları gibi harici ekipmanları da birbirlerine bağlamak ve çalıştırmak için kullanılabilir. Ayrıca alan tarama hattı sinyali, alarm kontağıyla birlikte çok geniş çeşitlilikte uygulamaların yönetildiği bir kumanda odasına yöneltilebilir.

120 saate kadar kesintisiz çalışma

İki farklı şarj edilebilir batarya tipi, Dräger X-zone 5000'in çeşitli uygulamalara uyarlanabilmesini sağlar: 12 Ah bataryanın toplam ağırlığı yalnızca 7 kg'dır (15 lbs.) ve 60 saate kadar kesintisiz çalışma sağlar; alternatif 24 Ah bataryanın toplam ağırlığı 10 kg'dır (22 lbs.) ve 120 saate kadar, yani tüm bir iş haftası boyunca, kesintisiz çalışma sağlar.

Net alarmlar – 360°

Aydınlatmalı yeşil LED halka, havanın temiz olduğunu uzaktan bile belirtir. Gaz tehlikeleri saptandığında LED rengi yeşilden kırmızıya dönerek, gaz bulunduğuna ilişkin net bir görsel uyarı sağlar. Ayrıca yüksek ve duyulur sesli tahliye alarmı verilir. Dräger X-zone 5000 gaz girişi, gazın Dräger X-zone 5000'e tüm yönlerden girebileceği şekilde yerleştirilmiştir.

Alan monitörizasyonu - bir pompayla bile

Opsiyonel bir entegre pompa, pompanın çalışması sırasında alanların sürekli monitörizasyonunu sağlar. Böylece, 45 metreye (150 ft) kadar bir mesafeden kapalı alanlar ve erişilmesi zor alanlar sürekli olarak izlenebilir.

Patlama bölgesi (Ex-zone) 0'da kullanılabilir

Kişisel gaz detektörlerinin aksine, alan monitörizasyon cihazları bir gaz alarmı sırasında bile patlama tehlikesinin bulunduğu bir alanın oldukça içine yerleştirilir. Bu nedenle, bu cihazların patlama tehlikesi bulunan alanlarda veya bölge 0'da kullanılmak üzere onaylanmış olmaları önemlidir. X-zone 5000'ün aldığı onaylar, cihazın bir patlayıcı atmosferde ve ortamda sürekli olarak çalıştırılmasını sağlar.