Kulaklık – Ekonomik Model – 25 dB

Kulaklık – Ekonomik Model – 25 dB

Marka : Markasız
Kategori : İşitme Koruyucular

Desibel Nedir? Sesin şiddeti desibel (dB) olarak ölçülür. Yelpaze insan kulağının duyabileceği en silik sesten (0dB) roketin havalanma sesine (180 dB) kadar değişir. dB logaritmik bir ifadedir, bu yüzden dB şiddetinde 10 ünitelik artış bir alttakinin 10 katı fazlası anlamına gelir; yani 20 dB, 10 dB’in 10 katı ve 30 dB de 10 dB’in 100 katıdır.

 

Pek çok uzman 85 dB’den daha fazla sese maruz kalmanın zararlı olduğu konusunda hem fikirdir.
Kulak Tıkaçları: Dış kulak yoluna yerleştirilen ve etkili olmaları için total olarak kulak kanalını tıkamaları gereken kulak tıkaçları, yapıldıkları malzemeye bağlı olarak gürültü düzeyinde 10‐20 dB(A) civarında bir azalma sağlamaktadır.Kulaklıklar: Kulaklıklar ise tüm kulağı kaplayacak şekilde kulak çevresine tam oturur ve kulak kanalının tüm çevresini bloke eder. Duyulan seste 15‐40 dB(A) civarında bir azalma sağlamaktadır.
SNR Nedir? Single Number Rating: SİNYAL GÜRÜLTÜ ORANI: Analog veya dijital iletişimde signal‐to‐noise ratio S/N veya SNR, sesin arkadaki gürültüye oranla şiddetini ölçer. DB (desibel) cinsinden ölçülür. Doğru kulak koruyucuyu seçmek içinSNR metodu: İstenen Ses Seviyesi = Ses Seviyesi ‐ SNR değeri Örneğin: Metal endüstrisinde ses seviyesi 100 dB(A) civarında. Kulak koruması ile istenen ses seviyesi 70‐80 dB arasında olmalıdır. SNR değeri 21 dB olan kulak koruyucunun seçimi uygun olacaktır. İşitme koruyucuları kullanırken, sesinizi daha fazla ve derinden duyarsınız. Bu koruyucuların iyi yerleştirildiğini gösteren yararlı bir bulgudur. İşitme kaybı uzun yıllar süresince oluşur. Yavaş, ilerleyici ve ağrısız olduğu için fark edilmeyebilirler. Fark edebildiğiniz kulakta çınlama veya başka seslerdir. Bu da uzun süreli olarak işitme sinirine zarar veren gürültüye maruz kalma sonucunda gelişir.